0
Twój koszyk

Co oznacza żółta wstążka przy smyczy psa? 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kolor smyczy, bądź jej dodatkowe elementy mają jakiekolwiek znaczenie. Właściciele swoich pociech mają świadomość tego, że nie każdy człowiek powinien zbliżać się do nich i nawiązywać kontakt. Niestety postronne osoby nie mają takiej świadomości. Z tego powodu powstał ruch “Yellow Dog”, którego celem jest uświadomienie ludzi na temat tego, że mają oni obowiązek zapewnić mu odpowiednią przestrzeń, by zaoszczędzić czworonogom niepotrzebnego stresu. Żółta wstążka przyczepiona do smyczy niesie za sobą wiele informacji. Nie jest to element, który stosowany jest do psów agresywnych. Co oznacza żółta wstążka u psa i dlaczego jest tak istotna? O tym piszemy w niniejszym artykule! 

Smycz z żółtą wstążką – historia i znaczenie

Zainteresowanie żółtą wstążką u psa gości na międzynarodowym rynku od kilkunastu lat i zdobywa coraz większe uznanie wśród właścicieli psów. Podstawowa idea, która przyświecała tej inicjatywie opiera się na tym, by chronić zwierzęta przed nadmiernym kontaktem z ludźmi oraz przed stresem, który może z tego wynikać. Żółta wstążka, bądź inny materiał znajdujący się na szyi lub smyczy psa wskazuje, że pies musi mieć zapewnioną przestrzeń i lepiej go nie dotykać bez zgody właściciela. Dotyczy to nie tylko psów agresywnych ale przede wszystkim takich, które są po przejściach, kontakt z innym człowiekiem lub obcym psem wywołuje u niego nadmierny stres, albo nawet takich, które potrzebują ograniczenia bodźców lub po prostu boją się gwałtownych ruchów. Ten symbol jest stosowany głównie w przypadku piesków bardziej bojaźliwych. Pamiętajmy zatem o tym, żeby bez zgody właściciela nie dotykać jego czworonoga. 

linki treningowe 2
Linka treningowa wodoodporna super lekka żółty neon

Czym jest Projekt Yellow Dog?

The Yellow Dog Project, to organizacja non-profit, która edukuje opinię publiczną na temat tego, jak bezpiecznie witać nieznajome psy, aby ograniczyć negatywne interakcje. Co oznacza żółta wstążka i dlaczego warto ją wdrożyć? Wielu właścicieli psów decyduje się na oznaczanie swoich psów, które potrzebują trochę dodatkowej przestrzeni w miejscach publicznych. Posiada pupili robią to przywiązując żółte wstążki do smyczy lub obroży.

Co oznacza żółta wstążka?

Żółte wstążki przy akcesoriach psa, mogą oznaczać, że:

 • pies potrzebuje przestrzeni,
 • pies zareaguje, źle na jakikolwiek kontakt ze strony obcego,
 • jest stary i nie może bawić się już z innym psem (np. zbyt pobudzonym)
 • jest podczas szkolenia,
 • psy ubrane w żółte akcesoria nie lubią nawiązywać kontaktów,
 • boją się gwałtownych ruchów,
 • są w czasie rekonwalescencja po zabiegu czy operacji,

Powody dla których stosuje się żółtą wstążkę mogą być różne, więc jeżeli widzimy psa z takim dodatkiem, należy ominąć naturalnie psa i nie wchodzić w nim w żadne interakcje.

Pies z żółtą wstążką, jak się zachować i reagować?

Dosyć często wiele osób głaszcze pieski na ulicy uznając, że jest to odpowiednie przywitanie. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę z tego, czy dany pupil również wyraża pozytywne zainteresowanie i chęć poznania nowej osoby. Brak takiej świadomości powoduje, że niektóre zwierzęta stają się agresywne. Niestety mało osób wie, że żółta wstążka ma jakiekolwiek zastosowanie. Niemniej jednak musimy wiedzieć co zrobić w przypadku, gdy zobaczymy psa z takim dodatkiem:

 1. Po pierwsze – lepiej nie wykonywać nagłych ruchów w kierunku psa, nie krzyczeć do niego, ani nie głaskać. Uprzednio lepiej jest zapytać właściciela, czy wyraża zgodę na to, by dany piesek został przez nas pogłaskany. 
 2. Po drugie – należy wskazać na to, że pies żółtą wstążką może specyficznie reagować na inne psy. Z tego powodu taki pies powinien być trzymany stabilnie na smyczy przy uwzględnieniu odpowiedniej odległości od innych zwierząt. 

Co oznacza żółta wstążka i jak się zachować gdy ją ujrzymy? Jeżeli widzimy właściciela z psem, który posiada przymocowaną do obroży żółtą wstążkę, lepiej spytać o to, czy pies może być przez nas pogłaskany oraz, czy ewentualnie nasz pupil może się do niego zbliżyć. Pamiętajmy, że jest to niezwykle istotne, gdyż żółta wstążka jest stosowana po to, by zapewnić bezpieczeństwo dla każdej ze stron. 

 Czy pies ze żółta wstążką jest agresywny?

  Niektóre osoby widząc psa z żółtą wstążką uznają automatycznie, że dany pupil może wykazywać agresywne zachowanie. Niestety jest to postrzeganie pupili w sposób wyjątkowo stereotypowy, gdyż żółta wstążka jest sygnalizatorem jedynie tego, że dany piesek potrzebuje spokoju i przestrzeni. Większośc właścicieli w momencie zapytania ich o możliwość pogłaskania pieska wyrażą na to zgodę, a jeżeli nie – z pewnością uzasadniają przyczynę takiego stanu rzeczy. Żółta wstążka ma za zadanie wskazać, że psy nie są rzeczami i nie zawsze mają ochotę na kontakt z obcymi ludźmi. Każde zachowanie względem pupili powinno być wykonane z poszanowaniem jego praw i przestrzeni. Podkreślić dodatkowo należy, że żółta wstążka nie jest ostrzeżeniem o agresji pieska, lecz wskazaniem, że potrzebuje on spokoju. Dodajmy, że żółta wstążka, to nie jest jedyny element wskazujący na to, że pies potrzebuje spokoju. Inne alternatywy dla tego rodzaju rozwiązania to: 

 • żółta smycz,
 • żółta obroża,
 • żółta wstążka,
 • żółta bandana,
 • żółte szelki.

Niestety wiele osób nie rozpoznaje tego elementu dla psa, a jeżeli mają świadomośc jego znaczenia, to zwyczjanie go ignorują. Z tego powodu powstały bandany, które posiadają napisy “nie głaszcz” lub “nie dotykaj”. Jest to najprostsze okazanie tego, że dany pupil nie życzy sobie kontaktu. 

Co oznacza żółta wstążka  i jaki ma związek z chorobą? 

Żółta wstążka może znajdować się na psie, który jest w trakcie rekonwalescencji np. po operacji, bądź chorobie. Oznacza to, że prawdopodobnie znajduje się on w momencie rehabilitacji i nie może się gwałtownie ruszać. Równocześnie może to być piesek, który ze względu na uraz psychiczny boi się ludzi obcych.Wskazać należy, że żółta wstążka jest także umieszczona na smyczy psów, które są już stare i aspołeczne, bądź na pupilach, których właściciele nie życzą sobie kontaktu z innymi ludźmi. Niemniej jednak warto uszanować taką wolę. 

Który pies potrzebuje żółtej wstążki?

 Żółta wstążka u psa wskazuje, że pies potrzebuje dodatkowej przestrzeni z różnych powodów, takich jak problemy zdrowotne, rehabilitacja lub trening.Psy przestraszone lub zaniepokojone mogą nie rozpoznać przyjaznej intencji człowieka, który wyciąga do nich dłoń. Dodatkowo niektóre psy mogą reagować lub bać się innych psów i przechodzą szkolenie, aby nauczyć się zachowywać w pozytywny sposób w miejscach publicznych. Pamiętajmy o tym, że psy z żółtą wstążką niekoniecznie są agresywne. Podobnie jak ludzie, niektóre psy są bardziej towarzyskie niż inne. Pies, który woli swoją osobistą przestrzeń, może stać się defensywny, gdy ktoś nieznajomy podejdzie zbyt blisko.

Inne psy noszące żółtą wstążkę cierpią na schorzenia, które mogą być bolesne w dotyku. Ktoś, kto głaszcze psa bez pytania, nie wiedziałby, gdzie  ewentualny dotyk może przypadkowo spowodować ból, więc żółta wstążka przypomina, że warto najpierw o możliwość kontaktu z czworonogiem zapytać właściciela.

Jak witać nieznane psy?

 Chociaż szczególnie ważne jest, aby podchodzić powoli do psów noszących żółte wstążki na smyczy, to istnieją pewne podstawowe zasady, których należy przestrzegać za każdym razem, gdy zbliżasz się do nieznanego psa: 

 • Nie należy zbliżać się do nowego psa bez uprzedniego uzyskania zgody właściciela psa. 
 • Głaszcz psa tylko wtedy, gdy właściciel wyrazi na to zgodę, a pies pokazuje zrelaksowaną lub zabawną mowę ciała. 
 • Dobrania odpowiedniej pozycji jest również istotne. Nie warto pochylać się nad psem z góry w sposób nagły. Zamiast tego przykucnij, aby znaleźć się na poziomie psa. 
 • Nie przykładaj twarzy do twarzy psa ani nie próbuj przytulać lub całować obcego psa.
 • Unikaj głaskania pyska, nóg, stóp lub ogona nieznanego psa, ponieważ niektóre psy są wrażliwe na dotykanie tych obszarów. 

 Należy także rozumieć podstawową mowę ciała psa – ogon schowany między tylnymi nogami, odgięte uszy, opuszczona głowa lub brak kontaktu wzrokowego to oznaki, że pies nie czuje się komfortowo.

Uczenie dzieci zachowania do psów

Jeśli masz dzieci, pamiętaj, aby wyjaśnić im, jak podejść i wchodzić w interakcje z psami wszystkich rozmiarów oraz co oznacza żółta wstążka. Wiele dzieci jest podekscytowanych, gdy widzą psa i biegną w jego kierunku, wpychając ręce w jego przestrzeń osobistą. Może to być przerażające dla psów i niebezpieczne dla dzieci. Warto pokazać dzieciom powyższe zachowania, które omówiliśmy przed chwilą. Z pewnością zapewni to bezpieczeństwo nie tylko im, lecz również czworonogom. 

Uczenie psa witania się z innymi psami

Naucz szczeniaka, jak grzecznie witać inne psy i rozpoznawaj momenty, kiedy twój pies czuje się nieswojo. Nie wszystkie psy lubią inne zwierzęta, więc zapytaj drugiego właściciela, zanim pozwolisz swojemu psu na rozpoczęcie interakcji.

Czy powinno się używać cały czas używać żółtej wstążki?

 Żółta wstążka lub bandana może być używana przez krótki czas – na przykład, gdy pies jest na treningu lub w rui – jak również przez dłuższy czas, gdy pies jest starszy i nie lubi młodych, energicznych psów wokół siebie.

Właściciele psów często czują, że muszą ograniczyć publiczne spacery z obawy przed tym, że inni podejdą do ich psa i komuś stanie się krzywda. Jeśli użyje się żółtej wstążki, to z pewnością ograniczymy w ten sposób niechciany kontakt.  Pamiętajmy o tym, że żółta wstążka lub bandana nie powinna zastępować smyczy w miejscach publicznych. Właściciele są odpowiedzialni za trzymanie psów na smyczy przez cały i odpowiadają za ich zachowanie – jak za swoje.

Wstążki powinny być wdrażane i używane w połączeniu z dobrym programem treningowym wzmacniającym i wsparciem ze strony konsultanta ds. zachowania psa. Noszenie żółtego to prosta i skuteczna zmiana, która na dłuższą metę może bardzo zmienić ludzi i ich zwierzęta. Jeżeli nasz pies przejawia zachowanie, które można połączyć z wprowadzeniem żółtej wstążki, to warto ten element wdrożyć

smycz miejska zolta 2
Smycz przepinana wodoodporna żółta

Inne kolory wstążek i smyczy, a zachowanie psa 

  Zachowania psów mogą być różne. Z tego powodu ich właściciele stosują szereg rozwiązań, który ma na celu ochronę pupili i zapewnienie bezpieczeństwa dla każdych napotkanych zwierząt, bądź ludzi. Obroże i smycze dla psów służą nie tylko do ochrony psa i innych ludzi. Mogą nam pomóc dowiedzieć się, czy pies pragnie uczucia, ma specjalne potrzeby lub jaka może być reakcja, gdy w pobliżu jest nieznajomy dorosły lub dziecko. Jeśli masz psa, to posiadanie oznaczonej kolorami obroży lub smyczy pomoże Tobie i twojemu psu komunikować swoje potrzeby ludziom z którymi możesz się spotkać. Podobnie ważne jest poznanie znaczenia kolorów aby uniknąć potencjalnych problemów, które możesz napotkać podczas spaceru.

Poniżej znajdują się różne kolory i związane z nimi znaczenia:

 • Czerwony – uważaj na psa i nie podchodź zbyt blisko.
 • Pomarańczowy – ten pies nie dogaduje się dobrze z innymi psami.
 • Żółty – pies jest nieprzewidywalny i nerwowy. Może to również oznaczać, że wymaga rehabilitacji, bądź potrzebuje przestrzeni. 
 • Zielony – pies ma przyjazny charakter i można podejść do niego samemu lub z dowolnym zwierzęciem.
 • Niebieski – pies jest zwierzęciem usługowym. Trenuje lub pracuje, więc nie przeszkadzaj mu w pełnieniu obowiązków.
 • Biały – pies ma trudności ze słyszeniem lub widzeniem lub jest całkowicie niewidomy/głuchy.
 • Fioletowy – nie karm niczym psa.

 Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaki kolor ma obroża, czy jest to żółta wstążka, bądź wstążka na niej, to warto zapytać właściciela psa o zgodę na jego pogłaskanie. Jeśli zobaczysz psa z kolorową obrożą lub smyczą, będziesz wiedział, że to szczególna wiadomość. Należy w takim wypadku założyć, że pies potrzebuje przestrzeni, należy szanować przestrzeń psa i nie wiadomo, jak zachowa on się na widok innego czworonoga. 

Jeżeli regularnie chodzisz ze swoim psem, to kolorowa obroża lub smycz może być mądrą inwestycją. Ułatwi to lepsze interakcje z innymi ludźmi, a twój pies będzie miał przestrzeń i wsparcie, których potrzebuje. Pamiętajmy jednocześnie, że wprowadzenie takiego elementu przez posiadacza czworonoga jest celowe i właściciel psa oznaczonego w taki właśnie sposób najlepiej zna swojego psa i ma świadomość tego zabiegu. Sama żółta wstążka, bądź jakikolwiek inny kolor smyczy powinny wzbudzić w nas impuls, żeby zachować zdrowy rozsądek do takiego psa.

Oznaczenie pupila żółtą wstążką przy obroży lub smyczy daje jasny sygnał, że pies powinien mieć zapewnioną przestrzeń, przed obcymi psami i ludźmi. Celem takiego akcentu, jest wyłącznie dobro psa. Dlatego widząc psa z symbolem żółtej wstążki, należy nie wchodzić z nim w interakcję, a także, w miarę możliwości ograniczyć jego kontakt z naszym pupilem.